Hollanda Oturum İzni Başvurusu

Hollanda’da yaşamanıza ve çalışmanıza olanak tanıyan Hollanda oturum izni; AB ve AEA üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları için de geçerlidir. Hollanda Hükümeti tarafından, farklı izin türlerinin bulunduğu başvuru süreçlerinin başarılı ve kolay geçmesi için; danışmanlarımızla iletişime geçebilir, vize başvuruları ve oturum izin başvurunuzu başlatabilirsiniz.

Hollanda oturum izni başvurusu için; Hollanda’da bulunan sponsorunuz aracılığıyla ya da Hollanda Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’na şahsen başvuruda bulunabilirsiniz.

Sponsor yoluyla başvuru yaptığınızda; IND başvurusu yapılmalıdır. Sponsorun yapacağı bu başvuruya onay bildirimi gelir. Onay sonrasında vize için büyükelçilik ya da başkonsolosluktan, ilgili belgeler ve talimatlar alınır.

Büyükelçiliğe ya da başkonsolosluğa şahsi başvuru yapıldığında; randevu alınmalıdır. Parmak iziniz ve kimlik bilgileriniz kontrol edilir. Eğer daha önce parmak iziniz yoksa, parmak izi alınır. Bundan sonraki süreç Göç ve Yurttaşlık Hizmetleri olan IND tarafından verilecek karar ile ilerler.

Hollanda Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Hollanda oturma izni kaç günde çıkar; belgelerin tamamlanması, IND tarafından incelenmesi gibi bir süreç içinde gerçekleştirilen oturum izni, çoğunlukla 3 ay içinde sonuçlanır.

Bu süre içine resmî bayramlar, tatiller, konsolosluk ve IND gibi kurumların iş yoğunluğu da dahil olmaktadır. Aynı zamanda istenilen belgelerin dışında ek belge talebi olduğunda da bu süre uzayabilir.

Hollanda Süresiz Oturum İzni Şartları

Türk vatandaşları 90 günden daha uzun süre Hollanda’da kalmak durumunda ise, oturum iznine ihtiyaç duyar. Bu sürenin daha üstünde süresiz oturum izni almak için Göç ve Yurttaşlığa Kabul Dairesi olan IND’ye başvuru yapılması gerekir. Başvuru sahipleri uzun süreli vizede geçici oturum izni (MVV) alabilir.

  • Hollanda’da en az 5 yıl ikameti bulunanlar
  • Hollanda vatandaşı ile, en az 3 yıllık evliliği bulunanlar
  • Vatandaşlık başvurusu için süresiz oturum izni ya da geçici oturum izni olanlar
  • A3 dil yeterlilik sertifikası bulunanlar
  • Sabıka kaydı temiz olanlar

Hollanda süresiz oturum izni şartları yerine getirilmiş, hiç hapis cezası alınmamış ve Türk vatandaşlığından da çıkarılmamış olmak, süresiz oturum hakkıyla vatandaşlığa kabul edilme yolunda size avantaj sağlar.

Hollanda Oturum İzni Gerekli Evraklar

Hollanda oturum izni almak için; Hollanda’da kalış sebebi önemlidir. Eğitim, iş, akraba ziyareti, aile birleşimi gibi birçok hususta, farklı oturum izinleri bulunur ve hepsinin standart vize evraklarının dışında, farklı belgelerin sunulması gerekir.

Hollanda oturum izni gerekli evraklar arasında; geçici oturum izninin bitimiyle birlikte en az 3 ay geçerliliği olan pasaport, oturum izni başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, evlilik varsa, evlilik cüzdanı, nüfus müdürlüklerinden alınacak uluslararası doğum kayıt örneği, boşanma varsa, boşanma kararı orijinali, yerleşim temel bilgi yeterlilik belgesi (16-65 yaş arası kişiler için gereklidir), Hollandalı eşin ya da partnerin pasaport fotokopisi (damgalı ve yazılı olan tüm sayfalar), evli ise aile toplum belgesi ve reşit olmayan çocuklar varsa; velayetin olduğu kişinin yeminli tercüme ile valilik ya da Dışişleri Bakanlığı’nca tasdik edilen mahkeme kararı bulunur.

Menü
Acil Vize